Search
Searchterm

Melitta Bentz:

150 metų išradėjos širdis

2023 m. sausio 31 d. Melitai Bentz, kavos filtro išradėjai, būtų sukakę 150 metų. Iki šiol ji išlieka pavyzdžiu ir įkvėpėja savo įkurtai įmonei "Melitta Group". Praėjus 150 metų po jos gimimo, jos dvasia, drąsa ir atkaklumas vis dar sektinas pavyzdys.

Melitta Bentz buvo nepaprasta moteris. Ji buvo itin atsidavusi ir ryžtinga. Jos valios stiprybė ir atkaklumas kartu su dideliu kūrybiškumu ir vizionierišku mąstymu išskyrė ją iš kitų. Ji ne tik turėjo stiprią verslo nuojautą, bet ir buvo nepaprastai šiltos širdies. 

Turėdama daugybę idėjų, drąsos ir atkaklumo, ji buvo ne tik sėkminga išradėja ir verslininkė, bet ir savo laikmečio pradininkė. Ji derino trijų vaikų motinos ir namų šeimininkės vaidmenį su sėkmingos verslininkės vaidmeniu, todėl ir šiandien ji yra pavyzdys, kaip derinti karjerą ir šeimyninį gyvenimą. 

Anksčiau laiko

Aistra kvestionuoti status quo ir kurti kažką naujo buvo būdinga Melitai Bentz visą gyvenimą. Tai liudija jos pirmasis ir svarbiausias išradimas. Ji mėgo kavą, tačiau ją, kaip ir daugelį kitų, erzino puodelyje esantys kavos tirščiai ir kartus skonis. Tai, ką dauguma žmonių tuo metu laikė neišvengiamu, sukėlė Melittos Bentz ambicijas ir ryžtą. Ji ieškojo kavos filtravimo būdų ir galiausiai sugalvojo kavą pilti per žalvarinį puodelį, į kurį buvo įdėta popieriaus skiautė. Ši paprasta, bet geniali idėja davė pradžią pirmajam popieriniam kavos filtrui, sukėlusiam revoliuciją kavos gėrimo srityje visame pasaulyje. 

Kartu su savo vyru Hugo Bentzu ji užregistravo daugybę patentų. Be įvairių rūšių kavos filtrų, ji taip pat sukūrė patentus: kiaulėms taupyklėms, skustuvams, stiklainiams, vaisių sulčių filtrams ir daug kitų. Jos domėjimasis naujomis technologijomis ir procesais buvo akivaizdus ir gaminių rinkodaros bei gamybos srityse. Ji itin anksti sutelkė dėmesį į prekės ženklo galią: užregistravo prekių ženklus, sukūrė grafinį užrašą, logotipą ir kitus atpažinimo elementus. Jos didelis lankstumas Pirmojo pasaulinio karo metais taip pat liudija apie jos gebėjimą diegti naujoves. Kai buvo uždraustas kavos importas, Melitta Bentz keleriems metams perėjo prie kartoninių dėžučių gamybos.

Idėjų įgyvendinimas praktikoje

Vienas dalykas - būti kūrybingam ir turėti gerų idėjų. Kitas dalykas - pasinaudoti jomis, įgyvendinti jas praktiškai ir pasiekti sėkmę. Melitta Bentz savo išradimus ir idėjas kūrė su didele aistra ir reikiamu pragmatiškumu. Tai darydama ji niekada nepamiršo savo tikslų ir jų siekė net ir susidūrusi su dideliu pasipriešinimu.

Būdama moteris, XX a. pradžioje ji ne kartą turėjo kovoti su pasipriešinimu. Moteris išradėja ir verslininkė neatitiko tradicinio vaidmens, kurį moterims skyrė to meto įstatymai ir visuomenė. Be to, Bentzai nebuvo turtingi, todėl neturėjo didelių finansinių išteklių, kuriais galėtų remtis. Melitta Bentz buvo knygų leidėjo duktė, jos vyras dirbo universalinės parduotuvės skyriaus vadovu. Kai buvo įkurta jauna įmonė, jos grynųjų pinigų likutis siekė vos 72 reichspfenigius.

Didelis atsidavimas lemia sėkmę

Bentzų šeimai taupumas buvo iš būtinybės gimusi dorybė. Pirmaisiais "M. M. Bentz" pora beveik viską darė patys. Daugelį metų filtrai buvo pakuojami rankomis jų pačių namuose. Norėdami pristatyti savo gaminius, Melitta ir Hugo Bentzai patys lankėsi daugybėje buities prekių parduotuvių, universalinių parduotuvių, mugių ir parodų. Jie gyvai pristatė visuomenei filtrų privalumus ir kaip juos naudoti.  Trys jų vaikai taip pat anksti įsitraukė į veiklą, platindami brošiūras, veždami prekes ir padėdami gaminti.

Šeimos kasdienybė paprastai prasidėdavo 5 val. ryto ir nesibaigdavo iki vidurnakčio - net ir savaitgaliais. Melitta Bentz ne tik vadovavo verslui, bet ir buvo atsakinga už namų ūkį ir vaikų auklėjimą. Tik po Pirmojo pasaulinio karo užteko pinigų samdyti namų pagalbininkus. Tuomet jie taip pat galėjo priimti pakankamai darbuotojų gamybai vykdyti, todėl Bentzai galėjo iš esmės nebedalyvauti tokio pobūdžio darbuose.

Įmonės socialinė sąmonė

Tačiau Melitta Bentz rūpinosi ne tik įmonės sėkme ir savo šeimos gerove. Ji taip pat jautė glaudų ryšį su savo darbuotojais. Jų teisės ir poreikiai jai buvo svarbūs, todėl ji visada stengėsi puoselėti komandinę dvasią.

Nuo 1930-ųjų darbuotojai gaudavo atlyginimus ir kasmetines atostogas, gerokai viršijančius pramonės šakos vidurkį. Įmonė teikė tuo metu neįprastas socialines išmokas. Iš "Melitta Help" fondo darbuotojai gaudavo finansines išmokas, esant ypatingoms aplinkybėms. Ji taip pat pasirūpino, kad būtų įsteigtas įmonės sveikatos draudimo fondas, kurio išlaidos darbuotojams buvo sumažintos.

"Melitta Group" DNR

Neeilinė Melittos Bentz asmenybė iki šiol formuoja "Melitta Group" kultūrą ir komandinę dvasią. Jos kūrybiškumas, veržlumas ir verslumas yra įmonės DNR. Jos "išradėjos širdis" ir bendrystė, ir šiandien apibūdina "Melitta Group", kaip įmonės stiprybes ir pamatus.